טיפול בכאבי גב

כאב גב הוא מצב שכיח ביותר, שיכול להשפיע על מבוגרים בכל גיל. על פי ההערכות, 20% מכלל האוכלוסייה יפנו בנקודה כלשהי לרופא בעקבות כאבי גב. 80% מהמבוגרים יחוו לפחות אירוע אחד של כאבי גב במהלך חייהם. טיול בכאבי גב במרכז השיקום GRC כולל תוכנית פיזיותרפיה אישית לכל מטופל על פי צרכיו הייחודיים ותכנית שיקום מיוחדת שפותחה בידי צוות רפואי בכיר ולו למען החזרה המהירה לשגרה ולתפקוד מיטבי ככל הניתן.
טיפול בכאבי גב במרכז GRC כאבי גב -
 
כאבי גב הינם מצב נפוץ המשפיע על אנשים רבים במהלך חייהם. רוב המקרים של כאבי גב ממוקדים בגב התחתון. 

חלק מהאנשים חווים אירועים קטנים של כאב גב ולאחריו החלמה מלאה. אחרים סובלים מתקופות ממושכות של כאבים ברמות שונות המגיעות עד לרמה בה הם לא מסוגים לבצע פעולות שגרתיות. 

לפרטים אודות חבילות הטיפולים הניתנים להופעת כאבי גב אצלנו ב-מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221

מהם סוגי כאבי הגב הנפוצים?

 
כאבי גב מתחלקים לשני סוגים מרכזיים: כאבי גב ספציפיים, הקשורים למחלה בסיסית או נזק לעמוד השדרה, וכאבי גב בלתי ספציפיים, שאינם נגרמים מנזק משמעותי או מחלה, אלא נובעים מנקעים, מתיחות שרירים, פגיעות קטנות או גירוי עצבי, או סיבה לא ברורה.

הגורמים לכאבי גב ספציפיים כוללים בין היתר כאב סיאטי- הנגרם עקב גירוי או לחץ של עצב הסיאטיקה בגב, בלט דיסק – כאשר אחד או יותר מהדיסקים המצויים בין חוליות עמוד השדרה מתבקע והג'ל המצוי בו דולף ולוחץ על שורשי העצבים היוצאים מחוט השדה, וספונדיליטיס, מצב בו המפרקים בבסיס עמוד השדרה הופכים דלקתיים. 

סיווג נוסף של כאבי גב נעשה על פי משך הופעת התסמינים, כאשר 'כאב ב חריף' הוא כאב הנמשך עד 6 שבועות, בעוד ש'כאב גב כרוני' מופיע יותר מ-6 שבועות.

מהי השכיחות של כאבי גב באוכלוסייה?

 
כאב גב הוא מצב שכיח ביותר, שיכול להשפיע על מבוגרים בכל גיל. על פי ההערכות, 20% מכלל האוכלוסייה יפנו בנקודה כלשהי לרופא בעקבות כאבי גב. 80% מהמבוגרים יחוו לפחות אירוע אחד של כאבי גב במהלך חייהם.

כאב גב כרוני הוא תופעה פחות נפוצה בהשוואה לכאב גב חריף, אך גם הוא נחשב מצב שכיח. מספר הדיווחים על כאבי גב נמצא בעלייה בעשורים האחרונים, במיוחד במדינות המערב.
 

מהם הגורמים השכיחים ביותר וגורמי הסיכון לכאבי גב?

 
הגב הוא איבר מורכב הבנוי משרירים, עצמות, מפרקים ועצבים רבים, ולכן קשה לזהות באופן מדויק את הגורם לכאב.

על פי רוב, הופעה של כאבי גב עשויה להצביע על בעיות גב כגון: מתיחות שריר, בלט או פריצת דיסק, בעיות מבניות מולדות, הצרות תעלת השדרה וניתוחי גב למיניהם.

לא תמיד אבחנות אלה מספקות את הסיבה לבעיה. למעשה, כ-85% המקרים שגורמים לאנשים לסבול מכאבי גב כרוניים וירידה בתפקוד  נקראים NON SPECIFIC - "בלתי ספציפי", כלומר לא נמצאה הסיבה לכך.
 

מאפייניהם של כאבי גב כרוניים 

 
 כאשר מופיעים כאבי גב רגילים, לרוב יחלוף הכאב מעצמו תוך זמן קצר, או לכל היותר, 3 חודשים, בעוד שהופעת כאבי גב כרוניים נוטה לחזור, לנוע בגלים לאורך זמן או לא לחלוף כלל.

במקרים בהם מדווח על כאבי גב כרוניים, בעיקר אלו שלא מוגדרת להם סיבה ברורה, אין יכולת לפתור את הגורם מיסודו, ואז ניתן לשלב טיפול תרופתי ופיזי לשיפור המצב.

כאמור, כאבי גב שחלפו, עלולים לחזור שנית ושוב להציק. כשכאבים אלה נמשכים או חוזרים, מתפתחת ירידה או הפרעה בתפקוד, שגורמת לתסכול, הגבלה בתנועה וקשיים בחיי יום-יום.
על מנת להתגבר על קשיים ובעיות אלה, הפתרון המיידי הוא טיפול בכאבי גב ע"י שיקום ושיפור המצב התפקודי.
במהלך תהליך השיקום, מעמידים את המצב התפקודי בעדיפות ראשונה וכך יוצרים  פתרון ומענה גם לכאב שהוא למעשה הסימפטום וגם למעשה לגורמי הרקע שמהווים חלק ניכר מהבעיה עצמה.

התהליך השיקומי מתבצע לידי היכרות אישית והערכה של מצב המטופל המתלונן על כאבי גב כרוניים, זיהוי הבעיות, והצבת מטרות:

1. לטווח הקצר ואף המיידי כמו לדוגמא: שיפור היכולת להתלבש/להתרחץ/ לקום מהמיטה לבד

2. לטווח ארוך כמו לדוגמא: יכולת לחזור לעבוד בגינה/ לשחק טניס/ לרוץ, או לשבת מול מחשב לזמן ממושך מבלי לחוש כאב.

לאחר הערכה הראשונית, זיהוי הבעיות הפיזיקליות המונעות תפקוד איכותי, והצבת מטרות, נבנית תוכנית טיפול אישית לכל אחד הכוללת עבודה מדורגת של משימות תפקודיות, אימון גופני הדרגתי, ויעוץ ארגונומי בתנאי עבודה.

טיפולים אלה יעזרו ויתרמו לחזור לחיי יום יום בחיק המשפחה ובעבודה.

 

במרכז הרפואי GRC, מרכז השיקום גליל, צוות פיזיותרפיסטים מוסמך ומיומן המלווה כל מטופל באופן אישי בכל תהליכי השיקום.

תכנית טיפול הפיזיותרפיה מגובשת על ידי צוות רפואי מוביל בארץ בראשות ד"ר עופר קרן, מומחה שיקום וותיק ועתיר ניסיון, לשעבר, בין השאר, מנהל מחלקת שיקום נפגעי ראש בבי"ח "שיבא" תל השומר, ומר אריה בורשטיין  שניהם בעלי ניסיון עשיר בתפקידי מפתח בתחומם.

תכנית הטיפול מותאמת לכל מטופל על פי צרכיו האישיים והרפואיים, וכמובן לפי יכולתו  ולכל מטופל משויך פיזיותרפיסט אישי אשר מלווה אותו בכל הליך הטיפול, על כל גווניו.
חדרי הטיפולים מרווחים חדישים ומעוצבים, מצוידים במכשור ובאבזור החדשני ביותר.

גולת הכותרת היא מכשיר ה-Rehab Cube המאפשר טיפולי פיזיותרפיה באמצעות מציאות משולבת. מכשיר זה הוא חוד החנית בטכנולוגיה בתחום, ייבוא אישי משוויץ והיחיד מסוגו במזרח התיכון.
 

למי מיועד טיפול בכאבי גב במרכז השיקום הרפואי GRC?

 
פיזיותרפיה עוסקת בריפוי ושיקום לאחר פציעות, מחלות ובעיות פתולוגיות, כאשר מטרת הטיפולים היא שיפור איכות החיים על ידי  שיפור תפקודיות אשר נפגעת עקב בעיות שריר, שלד, ש"מ וכד' 
הטיפולים מתאימים לכל הגילאים, במטרה לשפר את התפקוד היום-יומי, הרחבת טווח תנועה, חיזוק השרירים ושיפור יכולות התנועה והניידות.

טיפולי פיזיותרפיה משקמים ב-GRC ניתנים למגוון רחב של צרכים, כגון:

  • ירידה במצב התנועתי של הגוף בעקבות מחלה או תאונות.
  • חולשה, בעיות שיווי משקל וקו-אורדינציה עקב  טרשת נפוצה, אירוע מוחי וכו' 
  • ירידה בתפקוד וירידה בכושר, לאחר מחלה, אירוע, תאונה, שחיקה, טיפולים אונקולוגים, מחלת הקורונה , בעיות וכאבי גב וגפיים
  • בעיות  הליכה והתאמת אורטוזות קונבנציונליות וממוחשבות. (סדים מיוחדים לתמיכה)
  • טיפולים מכוונים   לילדי שיתוק מוחין.

 

שיקום בראש שקט וחזרה לתפקוד בחיי הקהילה

 
שיקום פיזיותרפיה ב-GRC מותאם אישית לכל מטופל על פי צרכיו הייחודיים. רופא שיקום מהמובילים בארץ בתחומו עומד בראש הצוות המטפל, ופיזיותרפיסט אישי מלווה את המטופל בכל שרשרת הטיפול.

המרכז מפתח תכנית  טיפול המתאימה לתושבי כל הארץ המאפשרת טיפול בראש שקט, הן מטופל  והן לבני משפחתו., וזאת לצד אירוח מפנק בצימר בגליל, הכולל גם שלוש ארוחות שף מלונאיות והסעות. 

הסביבה העוטפת והרגועה שמאפשרת למטופל  להשקיע את מירב משאביו הפיזיים והמנטליים בהליך השיקום המאתגר, לצד תכניות טיפול אינטנסיבית של מספר שעות מידי יום, מאפשרים טיפול אפקטיבי ומבטיחים חזרה מהירה יותר לתפקוד וחיי השגרה.

ב- GRC רואים את חזרת המטופל לחיי הקהילה הישג שיש לשאוף אליו ככל שניתן. לכן, גם שמסתיימים הטיפולים, צוות המרכז ממשיך ללוות ולתמוך במטופל עד לחזרה מלאה לחיי היום-יום.

עם זאת, רוב המקרים של כאבים בגב התחתון לא נובעים מנזק משמעותי או מחלקה, אלא מנקעים, מתיחות קלות, פגיעות מינוריות וגירוי עצבי.

כאבי גב יכולים להתעורר בעקבות פעילות מסוימת בבית או במשרד, או לחלופין להתפתח במשך הזמן כתוצאה של פעולות שגרתיות.
בין הגורמים האפשריים לכאבי גב ניתן למצוא התכופפות בצורה לא נכונה, הרמה שגויה של משא כבד, ישיבה שפופה, עמידה או התכופפות לזמן ארוך, מתיחת יתר, נהיגה בתנוחה שפופה או במשך שעות ארוכות, פעילות גופנית לא נכונה או פעילות יתר.

גורמים אשר התגלו בתור גורמי סיכון לכאבי גב הם השמנת יתר, עישון, צריכת אלכוהול מוגברת, הריון, שימוש ארוך טווח בתרופות מחלישות-עצם כמו סטרואידים, עייפות, לחץ ודיכאון.

מהן שיטות הטיפול הנהוגות בכאבי גב?


טיפולים בכאבי גב הם רבים ומגוונים, והם נקבעים בהתאם לסיבה ממנה נובע הכאב.
באופן כללי, הטיפולים מתחלקים לארבעה סוגים עיקריים: 

  • טיפול תרופתי: משככי כאבים המטפלים בעיקר בתסמינים. 
  • מנוחה והימנעות מפעילות מאומצת.
  • פיזיותרפיה המשלבת בין תרגילים, מתיחות ופעולות לשיפור היציבות של הגוף
  • אביזרים תומכים כגון חגורת גב המקלה על העומס המצטבר באזור עמוד השדרה. 

ברוב במקרים היום, ממליצים שכדאי להימנע משכיבה במיטה ללא תזוזה כלל, ותחת זאת להמשיך בפעילות מתונה כמו הליכה או שחייה - בהתאם לעוצמת הכאב.

ים קשים או כאשר מדובר בבעיית גב מורכבת, האפשרות המתאימה ביותר היא ניתוח. ניתוחי גב מטפלים בעיקר בפגיעות נוירולוגיות, שברים בחוליות או מצבים של חוסר יציבות בחוליות. 

מקרים מסוימים של כאבי גב כרוניים יטופלו ביעילות גבוהה יותר בשילוב של טיפול פסיכולוגי.

החלמה מכאבי גב במרכז השיקום GRC - 'שיקום בראש שקט'


GRC  מרכז השיקום גליל, מציע תכנית שיקום ייחודית שפותח ע"י הצוות הרפואי הבכיר:

שיקום בראש שקט.


השיטה מבוססת על תכנית טיפול אישית תכנית טיפול מותאמת באופן אישית לכל מטופל, אשר  מגובשת ע"י צוות רפואי בכיר בארץ וזאת במטרה לשפר את איכות  התנועה של המטופל ולאפשר חזרה מהירה ויעילה ככל הניתן לתפקוד מלא. לכל מטופל ליווי אישי וצמוד של הפיזיותרפיסט המטפל, לאורך כל תקופת הטיפול.
 
אצלנו בGRC- קיימת הערכה של רופא שיקומי, פיזיותרפיסט ומרפא בעיסוק. 
 
לאחר הערכה זו, קיימת עבודה אינטנסיבית, הן מצד הלקוח והן מצד הצוות. מותאם טיפול אישי של עבודה.
כל טיפול נמשך שעתיים וחצי כמובן עם הפסקות, ולפי יכולת הלקוח. כאשר יש טיפול אישי עם הדרכה צמודה ועבודה עצמית , כמובן לאחר הדרכה. 

לשירותכם אולם טיפולים גדול ומרווח עם מספר רב של תחנות עבודה ויחד עם זאת, עדיין תוכלו ליהנות מתחושה אינטימית של טיפול אישי. 
בנוסף, קיים גם מגוון גדול של מכשירים מתקדמים אצלנו, הדומים לחדר כושר אך מותאמים למצבי שיקום וריפוי, מכשירים אלה עוזרים בחיזוק כללי של הגוף ושל קבוצות שרירים בפרט. 

כל תוכנית מותאמת למצבו האישי של הלקוח מבלי לתת עומסי יתר, ולפי הבעיות הספציפיות לו. כמו כן, קיימות עמדות אינטראקטיביות, העוזרות בהגמשה, שיווי משקל, חיזוק כללי ושיפור תפקוד. 

בנוסף לכל המכשירים הללו, קיימת עמדה של "מציאות משולבת" הנקראת REHAB CUBE, היחידה בארץ שהוכיחה את עצמה כיעילה ביותר במצבים של שיפור תפקוד, הגמשה, ומתיחות, כל אלה כמובן לשיפור הגב.

לבחירתכם, קיים גם חדר טיפול פרטני, עם מיטת טיפולים, כדי להעניק בנוסף, טיפול במגע, לפי הצורך.

מרכיב חשוב בתכנית הטיפול ב-GRC , מרכז השיקום בגליל, הוא האפשרות לשלב טיפול אינטנסיבי עם נופש שיקומי יוקרתי ומפנק בצימר אל מול נופו הפסטורלי של הגליל. חבילת הנופש כוללת שלוש ארוחות מלונאיות בכל יום ומערך הסעות מלא בין הצימר ומרכז הטיפולים. שילוב של נופש מרגיע תורם לשלוותו של המטופל ומאפשר לו להתרכז בתהליך השיקום. מרכיב זה עשוי להיות קריטי בשיפור מדדים של עייפות, לחץ ודיכאון מהווים גורם סיכון לכאבי גב. 

המרכז כולל אולם טיפולים מרווח, מעוצב ומצוייד במיכשור המתקדם ביותר בעולם השיקום, 
לרבות ה- ReabCube  שעושה שימוש במציאות משולבת, חוד החנית בטכנולוגיה בתחום, אשר יובא ע"י המרכז משוויץ והינו היחיד מסוגו בכל המזרח התיכון!
 

לפרטים אודות חבילות הטיפולים הניתנים להופעת כאבי גב אצלנו ב-מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221


**המידע נכתב באדיבות אילנה רובין, פיזיותרפיסטית בעלת תואר ראשון BPT אוניברסיטת תל אביב. נסיון של מעל 30 שנה בתחום השיקום הכללי, לאחר מחלות ממושכות וחולשה. לאילנה ניסיון רב והתמחות מיוחדת בשיקום נוירולוגי שכולל שבץ מוחי, פגיעות ראש, פרקינסון, טרשת נפוצה,וכן בשיקום אורתופדי לאחר שברים בגפיים, ניתוחים של החלפות מפרקים, ניתוחי גב ועוד. 

מאמרים

שבץ ונזק מוחי אנוקסי: קשרים והבדלים

הבנת ההבדלים והקשרים היא אחד המפתחות להבנת השיקום

פגיעה מוחית אנוקסית

מהי פגיעה מוחית אנוקסית וכיצד ניתן לשפר את חייהם של אלו שנפגעו

חזרה לבית ספר לאחר שיקום ילדים

כיצד קורה המעבר בין מיטת השיקום לספסל הלימודים?

שיקום פציעות ספורט

קראו כאן על שיקום פציעות ספורט

שימוש בתקשורת תומכת חלופית (אייפד)

אתם לא תאמינו כשתקראו מהו כוחו של האייפד בשיקום

ניווט החיים עם טרשת נפוצה: אסטרטגיות וטיפים

למד מהמומחים את הדרך הנכונה לנהל את הטרשת הנפוצה

צלצלו 8363* או מלאו את הפרטים:
* שם:
* דוא"ל:
טלפון:
עיר/ישוב
נושא הפניה:
נא לפרט את הפניה
מאשר קבלת דיוור