שיקום רפואי אורתופדי - שיקום אורטופדי במרכז שיקום גליל

שיקום אורטופדי רפואי

מהו שיקום רפואי אורתופדי?


תכנית שיקום אורטופדי, המכונה גם 'שיקום שלד ושרירים', כוללת אלמנטים של טיפול בעיסוק והתמודדות עם כאבים. חלק מתהליך השיקום כולל מפגש עם רופאי שיקום, אחריות ומטפלים המעניקים שירותים לחיזוק השרירים והשלד, על מנת להפחית את הכאב ולהאיץ את חזרת המטופל לשגרה. 

על פי המחקרים המקובלים בתחום, תכנית שיקום איכותית מוביל לשיפור משמעותי בתהליך ההחלמה מניתוח אורתופדי, מחלה או פציעה. בנוסף, ככל שהשיקום מתחיל בשלב מוקדם יותר, כך החזרה לתפקוד יעילה יותר. 

מרכז השיקום GRC,  מרכז שיקום בגליל,  מציע תכנית שיקום אורטופדי רפואי מקיף, בהובלת ד"ר עופר קרן, מומחה שיקום וותיק ועתיר ניסיון, לשעבר, בין השאר, מנהל מחלקת שיקום נפגעי ראש בבי"ח "שיבא" תל השומר.

לצד תכנית הטיפול השיקומי GRC מציע גם אירוח ברמה מלונאית על מנת להפוך את תהליך השיקום לנעים ונוח ככל הניתן. חלק מהעבודה של המטפלים, מעבר לתרגילים הפיזיים, הוא הנחיה ועידוד המטופלים לביצוע שינויים באורח החיים, על מנת לשפר את הבריאות הכללית ולהעניק תקווה לעתיד – מרכיב קריטי אצל אנשים  שהתפקוד שלהם נפגע.

 

לפרטים על שיקום אורטופדי אצלנו ב-מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221מהלך הטיפול כולל הקניית מיומנויות יסוד לחיים עצמאיים לאחר השיקום, באמצעות לקיחת אחריות לטיפול עצמאי ותפקוד יום-יומי, במטרה לאפשר תפקוד מקסימלי ואיכות חיים מיטיבה.

בנוסף, הצוות מלווה את המטופל ובני המשפחה לא רק בזמן השהות במרכז השיקום, אלא גם לאחר חזרתו הביתה, עד למיצוי התהליך והשתלבותו המוצלחת חזרה בחיי הקהילה. 

מתי נדרש שיקום אורתופדי?


כל אחד יכול לסבול מבעיות אורתופדיות  בכל שלב בחייו, תוך הפרעות תפקודיות ברמות שונות.  לעיתים מדובר בבעיה כרונית המלווה את המטופל זמן רב, כמו כאבי גב, ולעיתים מדובר בתוצאה של הליך כירורגי אורתופדי, כמו קטיעות למשל, שברים, או תיקון מצב של שחיקה. 

כאשר מאבדים את חופש התנועה בעקבות מחלה, פציעה או ניתוח אורתופדי, ההתמודדות עם השיקום מאתגרת ומורכבת במיוחד. במרכז השיקום GRC  השיקום  הרפואי האורתופדי מבוצע על ידי צוות מקצועי ומנוסה בראשות ד"ר עופר קרן, מומחה בשיקום ואחד הרופאים המובילים בארץ בתחומו. חדרי הטיפולים המרווחים והמעוצבים, מצויידים בציוד חדשני בעולם, לרבות טיפוליים ייחודים במציאות מדומה.

למי שיקום אורטופדי מתאים?


טיפולי שיקום אורתופדים ניתנים כמענה למגוון מצבים. הנפוצים שבהם כוללים, בין היתר, דלקת פרקים, כאבי גב וצוואר, מצבים בריאותיים מולדים, מחלת מפרקים ניוונית, נקעים בברכיים, כאבי קרסוליים, שברי מרפקים ואגן, אוסטיאופורוזיס, פציעות ספורט, דלקת גידים, פגיעה גופנית טראומטית, פציעות במקום העבודה, ועוד. 

שיקום אורתופדי ניתן גם לאחר ניתוחים, כמו לאחר קטיעה חלקית או מלאה של גפיים, כאשר הטיפול כולל הכנת הגדם לפני התקנת התותבת ושימוש נכון של התותב על מנת לתפקד איתו ביום-יום. ניתוחים אורתופדיים נפוצים אשר עשויים לדרוש שיקום לאחריהם כוללים ניתוחים בגב תחתון, החלפת מפרק, טיפול בפריצת דיסק, ניתוח עמוד שדרה צווארי כמו למשל למיקטומיה, דיסקטומיה, קיבוע חוליות ותיקון סקוליוזיס או קיפוזיס, ניתוח עקמת, ניתוח ארטרוסקופיה ועוד. 

מהם שלבי הטיפול השיקומי האורתופדי ב- GRC?


המטרה העיקרית של השיקום האורתופדי היא לשפר את התפקוד האבוד/ירוד לחלק שנפגע- גידים, שרירים, עצבים, ורקמות רכות.  - ולהתאים לכל מטופל את הכלים שיעזרו לו להגיע לעצמאות מרבית. הדגש בטיפול הוא שיפור טווחי תנועה, שיפור שיווי משקל,  ע"י הפחתת כאב, ריפוי רקמות ושיפור כושר התפקוד של האזור.

חלק ניכר מהשיקום מתמקד בתרגילים מעשיים ותפקודיים המונחים ומודרכים  ע"י הצוות המטפל , שיפור כוח סיבולת וגמישות, טיפול בכאבים מתקדמים ע"י אמצעים מגוונים טיפולים ידניים, שימוש במדרסים לפי הצורך לחיזוק התפקוד, מתן כלים להתנהלות עצמאית (רחצה, הליכה, נהיגה וכו').

ב- GRC מאמינים בהתאמת תכנית הטיפול באופן אישי לכל מטופל, על בסיס הערכת הליקויים והמגבלות בתפקוד והשפעתם על הפעילות היום-יומית ולפי צרכיו  ויכולותיו האישיים.

כבר בשלב השיחה הראשונית עם הפיזיותרפיסט שמלווה אישית את המטופלים בכל הליך הטיפול, צרכים אלה מזוהים ומנוטרים. לאורם מגבש הצוות הרפואי הבכיר תכנית טיפול אישית, התפורה בדיוק רב לצרכיו של המטופל: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, י קלינאות תקשורת וכו'.. – הכל בליווי צוות מקצועי, מוסמך ומיומן, ובליווי צמוד של הפיסיותרפיסט האישי.

בין הטיפולים הנמצאים בשימוש במרכז השיקום GRC עבור שיקום אורתופדי: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, אימוני כושר מותאמים. במרכז השיקום חדרי טיפולים מרווחים, מעוצבים ומאובזרים בעזרים המתקדמים בעולם, לרבות ה- ReabCube לטיפול בעזרת מציאות משולבת, ייבוא אישי משוויץ ובלעדי לא רק בישראל, אל במזרח התיכון כולו! 

מה משך ההחלמה בשיקום אחרי ניתוח אורתופדי?


משך ההחלמה לאחר שיקום אורתופדי תלוי בחומרת הפגיעה ובסוג הפגיעה ממנה סובל המטופל.  
הצוות הרפואי והמטפלים עוקבים אחרי מדדים אובייקטיבים בשיפור במצב המטופל, הערכה שגרתית ושינוי תכניות הטיפול בהתאם לצורך, על מנת שהמטופל יקבל את הטיפול המתאים ביותר לשיקום מיטבי.

שיקום הדרגתי – למה זה חשוב? 


גוף אשר עבר זעזוע פיזיולוגי בעקבות ניתוח או פציעה אורתופדית, לא יכול לחזור בבת אחת לתפקוד רגיל. לכן, תכנית שיקום אורתופדי בנויה בהדרגה, על מנת לתת לגוף לבנות את השרירים ולחזק את השלד, כדי שהמטופל יוכל לבצע תנועות המתאימות לטווח היכולות שלו בכל רגע נתון. גם לאחר החזרה הביתה ממרכז השיקום. ההמלצה תהיה לשוב לפעילות רגילה באופן הדרגתי ובהתאם להמלצות ספציפיות ומערב של הצוות המטפל.

בעיות אורתופדיות, ובמיוחד בעיות מורכבות שדרשו ניתוח, אינן נפתרות ביום אחד. על המטופל לצפות לתקופת אשפוז במחלקה שיקומית, שהות במרכז שיקומי, המשך תהליך השיקום בבית ותהליך הדרגתי שמטרתו שיפור חיובי ברמת התפקוד. 

חשוב להבין כי השיקום הוא שלב חיוני וקריטי בתהליך ההחלמה, ללא קשר לסוג הבעיה ממנה סובל המטופל. אחת הטעויות של מטופלים היא להניח שהצלחת הניתוח האורתופדי מספיקה, אך הדבר אינו נכון. ללא שיקום נכון ומותאם אישית, תוצאות הניתוח עלולות להידרדר ולהוביל שוב לנכות תפקודית וסיבוכים רפואיים כגון דלדול שרירים, קונטרקטורות או פגיעה ביציבה.

מהם יתרונות השיקום האורתופדי ב-GRC?


השיטה הבלעדית של מרכז GRC, 'טיפול בראש שקט', פותחה מתוך הבנה כי ההתמודדות עם פגיעה זמנית או קבועה בחופש התנועה הינה מאתגרת ודורשת משאבים רבים, גופניים ופסיכולוגים מהמטופל. לכן כוללת השיטה מצד אחד טיפולים מקצועיים ורפואיים מתקדמים לכל מטופל לרבות ליווי אישי וצמוד לאורך כל התהליך,  ומצד שני אפשרות לנופש שיקומי בצימר יוקרתי, מעוצב ומפנק מול נוף גלילי קסום, כולל אירוח מלונאי, ארוחות ומערך הסעות אל מרכז הטיפולים וממנו חזרה לצימר, המספקים ביטחון ורוגע.

כל אלה מבטיחים שקט נפשי, הן למטופל והן למשפחתו, ואפשרות לנתב את כל המשאבים לתהליך השיקום עצמו..
 
לפרטים על שיקום אורטופדי אצלנו ב-מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221צלצלו 8363* או מלאו את הפרטים:
* שם:
* דוא"ל:
טלפון:
עיר/ישוב
נושא הפניה:
נא לפרט את הפניה
מאשר קבלת דיוור