שיקום לאחר תאונת דרכים

 דרכי שיקום לאחר תאונת דרכים
מרכז השיקום הרפואי  GRC,  מרכז השיקום גליל, מציע שיקום לאחר תאונת דרכים כחלק ממערך הטיפולים המקיף של המרכז. למרבה הצער, תאונות דרכים הן תופעה נפוצה בישראל, שטומנת בחובה פגיעות, כאבים ואף מוגבלויות. בשנת 2019 לבדה אירעו בישראל 12,670 תאונות דרכים עם נפגעים בישראל, על פי נתוני הלמ"ס. מספר הפצועים קשה כתוצאה מתאונות דרכים עלה באותה שנה ב-10.5% לעומת השנה הקודמת. תאונות דרכים פוגעות בנו ללא אפליה - צעירים וקשישים, הולכי רגל, נהגים, רוכבי אופניים וקורקינטים, כולם עלולים להיפגע מתאונת דרכים.

 

לפרטים על שיקום לאחר תאונת דרכים בצסגרת מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221

 

תאונת דרכים היא ללא ספק מאורע מטלטל ומצער. חשוב להדגיש, כי בכל מקרה של תאונה מומלץ להיבדק  במיון בי"ח בכל מקרה של תאונה לוודא כדי לאבחן את כל הפגיעות הקיימות, גם אלו שלא דווחו ע"י הנפגע  עצמו בשלב הראשוני!                                                               

לעתים הפגיעה מצריכה טיפול מיידי בבית החולים ואחריו תהליך שיקומי עד לחזרה תקינה לחיי היום-יום, או מצב של התמודדות עם המגבלות הקבועות .

מהם המקרים בהם נדרש שיקום אחרי תאונת דרכים? מה החשיבות של השיקום הפיזי בדרך לשיקום הנפשי? ואיך מטפלים במרכז השיקום GRC במטופלים אחרי תאונת דרכים בשיטת 'שיקום בראש שקט'?

מתי יש צורך בטיפולי פיזיותרפיה בשיקום אחרי תאונת דרכים?


תאונות דרכים גורמות לעתים לבעיות פיזיות, או מצריכות ניתוחים מיוחדים והליך שיקום לא פשוט לאחריהם. פגיעות מתאונות דרכים יכולות מאוד מגוונות, החל מפגיעות קלות ועד פגיעות אורתופדיות ו/או נוירולוגיות מורכבות. במקרים רבים, פציעות הנובעות מתאונת דרכים מצריכות טיפולי פיזיותרפיה לשיפור המצב- החל מפציעות הגורמות לנכות פיזיולוגית, ועד לפציעות קלות צוואר, כמו 'צליפת שוט' Whiplash.

המטרה בטיפולי השיקום לאחר תאונות הינה הפחתת כאב וחזרה לתפקוד בחיי היום-יום מוקדם ככל שניתן. בהתאם לחומרת הפגיעה ומורכבותה, תהליך שיקום לאחר תאונת דרכים עשוי להימשך מספר חודשים ועד מספר שנים, בהתאם לחומרת הפגיעה ומורכבותה.

שיפור המצב הפיזי - בדרך לשיפור המצב הנפשי


כאבים לאחר תאונת דרכים עשויים לנבוע ישירות מהפגיעה, או באופן עקיף כתוצאת לוואי של ניתוח שבוצע לאחר התאונה. זו הסיבה לכך שגם תאונות דרכים המוגדרות קלות יחסית, עלולות להוביל לפגיעה משמעותית וארוכת טווח בחיי הנפגעים.

בנוסף לכאב הפיזי, הנפגעים עומדים גם מול כאב נפשי משמעותי, בעקבות האיבוד הפתאומי של יכולת התפקוד העצמאי. לכן, תכנית הטיפול צריכה לכלול שילוב של תמיכה פיזית בהפחתת ההגבלות והכאב, לצד תמיכה נפשית עד לחזרה לשגרה ככל האפשר. 

מדוע חשוב להבין את נסיבות הפגיעה?


לכל תאונת דרכים פוטנציאל לנזק שונה, אך תהליכי השיקום מתרחשים לרוב בפגיעות עמוד השדרה והצוואר, הרגישים במיוחד לפגיעה חמורה בתאונת דרכים. הכאבים והפגיעות עשויים לפגוע משמעותית בתפקוד היום-יומי של אדם הנפגע בתאונה.

תכנית שיקום מותאמת אישית ומקיפה, לרבות שיקום פיזיותרפיה, עשויה לשנות את מצבו של הנפגע באופן דרמטי ולשפר את איכות החיים לטווח הרחוק. הדגש בטיפולי הפיזיותרפיה לאחר תאונת דרכים יהיה תמיד הניסיון להחזיר את המטופל לתנועה ותפקוד תקין ככל האפשר, בשלב מוקדם ככל האפשר, במקביל להפחתת הכאב.

תכנית מותאמת אישית גם לוקחת בחשבון לא רק את חומרת ואופי הפגיעה, אלא גם מדדים אישיים, כמו עד כמה המטופל יכול לעמוד בכאב משמעותי, עד גם הוא מגוייס נפשית לשיקום, עד כמה הוא מוגבל בתרגילים מסוימים וכו'.

שיקום בראש שקט. מסלול שיקומי רגוע ומעצים..


כאבים הפיזיים, מגבלות תפקודיות, קושי נפשי ורגשי, כל אלה מלווים את לעיתים קרובות את הנפגע בתאונת דרכים. לאור האתגרים הנכונים לו בתהליך השיקום  יש חשיבות עליונה לתהליך שיקומי באווירה מעצימה של רוגע ונינוחות מקסימלית.

ב-GRC מציעים סוגי שיקום ייעודיים למטופלים אחרי תאונת דרכים. שיטת שיקום בראש שקט מאפשרות לבחור לשילוב עם נופש שיקומי בצימר יוקרתי ומפנק מול הנוף הגלילי פסטורלי..  האירוח כולל ארוחות מלונאיות ומערך הסעות בין הצימר למרכז הטיפולים, והכל בליווי אישי צמוד של הפיזיותרפיסט המטפל.

כל מטופל מותאמת תכנית טיפולים אישית ע"י הצוות הרפואי בראשות ד"ר עופר קרן, מומחה שיקום וותיק ועתיר ניסיון, לשעבר, בין השאר, מנהל מחלקת שיקום נפגעי ראש בבי"ח "שיבא" תל השומר, וזאת על פי צרכיו ויכולתו הפיסית והנפשית, ובהסתמך על הערכה פיזיקלית ,תשאולים ותוצאות בדיקות מתקדמות.

הצוות הטיפולי ממשיך ללוות את המטופל גם לאחר סיום סדרת הטיפולים ב-GRC, על מנת להבטיח את חזרתו המיטבית אל הקהילה. 
בין הטיפולים הזמינים במרכז השיקום GRC למטופלים לאחר תאונת דרכים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, אימוני כושר, פילאטיס ויוגה, ובנוסף גם טיפול במכשיר ה- ReabCube   המתקדם בעולם והיחידי המאמץ טכנולוגיית מציאות משולבת לטיפולי שיקום. 

כמה זמן אורך תהליך שיקום לאחר תאונות דרכים?


שיקום פיזיותרפיה לאחר תאונת דרכים משתנה על פי אופי הפגיעה, חומרת הנזק והמאפיינים של הנפגע עצמו, כמו מצבו הנפשי והפסיכולוגי, יכולתו לעמוד בכאב וכו'.. אין נוסחה אחת לכולם, ומשך תקופת השיקום משתנה ממקרה למקרה, ומושפעת מחומרת הפגיעה, היקף המוגבלות, מצבו הנפשי של המטופל, סוגי הטיפולים הנדרשים וכו'. 
 
לפרטים על שיקום לאחר תאונת דרכים בצסגרת מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221

** נכתב באדיבות ד"ר עופר קרן - מומחה ברפואה שיקומית בעל ניסיון רב, לשעבר מנהל מחלקת שיקום נפגעי ראש בבי"ח "שיבא" תל השומר, מנהל מחלקת שיקום בבי"ח אלי"ן ומחלקת שיקום היום והיחידה לנוירופיזיולוגיה קלינית בבי"ח "לוינשטיין". ד"ר קרן הינו ראש הצוות המקצועי והאחראי על גיבוש תכניות הטיפול האישיות.
צלצלו 8363* או מלאו את הפרטים:
* שם:
* דוא"ל:
טלפון:
עיר/ישוב
נושא הפניה:
נא לפרט את הפניה
מאשר קבלת דיוור