אירוע מוחי - שיקום לאחר אירוע מוחי

מהו אירוע מוחי - שיקום אחרי אירוע מוחי
על פי נתונים עדכניים של משרד הבריאות, למעלה מאלף מקרים של אירוע מוחי מתרחשים בישראל מדי חודש. כל חמש דקות מתרחש אירוע מוחי ברחבי העולם, ובישראל נרשמים מידי שנה כ-13,000 עד 15,000 אירועים של שבץ מוחי. על פי הנתונים הקליניים, כ-25% מהלוקים בבעיה יחזרו לתפקוד מלא ותקין, כ-55% יסבלו מנכות ופגיעה מסוימת והשאר לא ישרדו את האירוע. 

הגיל הממוצע בישראל של הלוקים באירוע מוחי הוא 69, אך רבע מהחולים הם מתחת לגיל 60. שכיחות האירועים שווה בין נשים לגברים.
אירוע מוחי, המכונה גם שבץ מוחי או Stroke באנגלית, הוא מצב חירום רפואי ומסכן חיים. האירוע מתרחש כתוצאה מהפרעה פתאומית בזרימת הדם מהלב לרקמת המוח, הגורמת לנזק נוירולוגי חמור. נזק זה יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים כמו הפרעה בדיבור, חולשה ושיתוק של הגפיים, קשיי הליכה, שינוי התנהגות ובמקרים חמורים וללא טיפול בזמן ההפרעה, עלול גם לגרום למוות.
 
לפרטים על שיקום לאחר אירוע מוחי אצלנו ב-מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221

הנזק שנגרם כתוצאה משבץ מוחי עשוי להיות קבוע ובלתי הפיך ללא קבלת טיפול רפואי מהיר. במקרים מסוימים, אירוע מוחי חולף ואינו מוביל לנזק קבוע, אך כל דקה בעיכוב הטיפול מסכנת את האדם החווה את האירוע, כיוון שהפסקה בזרימת הדם לרקמת המוח או דימום תוך מוחי מביאים בהכרח לנזק קבוע ובלתי הפיך בתוך זמן קצר מאוד.

סוגי אירוע מוחי


ישנם שני סוגים עיקריים של אירוע מוחי:


  • אירוע מוח איסכמי - האירוע מתחיל בקריש דם המגיע למוח ומקורו בטרשת בכלי הדם או מהלב. רוב האירועים המוחיים הם איסכמיים.
  • אירוע מוח המורגי - אירוע נדיר בהשוואה לשכיחות האירוע האיסכמי, המתרחש עקב דליפת דם מכלי הדם הממוקמים במוח, לרוב כתוצאה מלחץ דם גבוה או פגם בדופן כלי הדם.

גורמי סיכון לאירוע מוחי


  • לחץ דם גבוה ולא מאוזן
  • סוכרת
  • עודף משקל
  • גנטיקה והיסטוריה משפחתית
  • עודף שומנים וכולסטרול גבוה
  • עישון ואלכוהול
  • פרפור פרוזדורים
  • מפרצת (אנוריזמה) מולדת או נרכשת
הדרך היעילה והבטוחה למניעת שבץ מוחי היא מניעה באמצעות נטרול גורמי הסיכון, שמירה על משקל גוף, הפסקת עישון והקפדה על אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית קבועה. 

תסמיני אירוע מוחי


התסמינים השכיחים ביותר לאירוע מוחי הם הפרעות דיבור ושפה כמו שיבוש מילים ומשפטים חסרי הגיון, עיוות במראה הפנים (צניחה בצד אחד של הפנים), פגיעה מוטורית בגפיים, הפרעות ראייה, הפרעות תחושה ו/או שיתוק בצד אחד של הגוף, ירידה במצב ההכרה עד תרדמת.
במקרה שמזוהים סימנים לאירוע מוחי, חשוב להפנות מיד את המטופל לחדר מיון לצורך אבחון וטיפול, הכולל לעיתים צנתור ותרופות לדילול הדם.

שיקום לאחר אירוע מוחי (CVA) שיטות חדשניות ב- GRC


אירוע מוחי יכול לסכן חיים, לחלוף ללא עקבות, או במקרים רבים להותיר פגיעות נוירולוגיות ומוטוריות, היוצרות נכות ומגבלות בדרגות חומרה שונות. שיקום לאחר אירוע מוחי (CVA) מתחיל מיד לאחר הטיפול הרפואי והשיקום הראשוני בביה"ח, ומטרתו להשיב למטופל איכות חיים מיטבית, תוך חזרה לתפקוד תקין ככל שניתן, או הסתגלות למגבלות במקרים מסויימים, והשתלבות מחדש בחיי הקהילה.
במרכז השיקום GRC  ערוכים למתן טיפולים שחשובים ביותר לשיקום לאחר אירוע מוחי במצב תת חריף, או כרוני (לא סיעודי) כמו פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. חדרי הטיפולים מרווחים ומצוידים בציוד החדיש והמתקדם בעולם. 

צוות רפואי מוביל בארץ, בראשות ד"ר עופר קרן, מומחה שיקום וותיק ועתיר ניסיון, בין השאר, מנהל מחלקת שיקום ראש בבי"ח שיבא תל-השומר לשעבר, מגבש לכל מטופל תכנית טיפול אישית המותאמת לצרכיו, יכולתו ורצונותיו. בנוסף, כל מטופל נהנה מליווי אישי של פיזיותרפיסט מטפל הדואג ליישום תכניתה טיפול מול המטפלים השונים.

במרכז השיקום GRC מאמינים שרוגע ושקט נפשי הינם קריטיים לתהליך השיקום המאתגר. 

בשל כך גובשה שיטה המוצעת למטופלים הנקראת  'טיפול בראש שקט', והיא משלבת טיפולים מותאמים אישית וליווי אישי וצמוד של הפיזיותרפיסט המטפל, בשילוב נופש שיקומי בצימר גלילי מעוצב, יוקרתי ומפנק, כולל ארוחות מלונאיות ומערך הסעות לטיפולים וחזרה לצימר. באופן שכזה, המטופל יוכל לגייס את כל משאביו הפיזיים והמנטליים ובתהליך השיקום עצמו והוא ובני משפחתו ייהנו משקט נפשי..
 
לפרטים על שיקום אחרי אירוע מוחי אצלנו ב-מרכז שיקום בגליל GRC ולמסלולי הטיפול השונים צרו קשר באתר או בטלפון: 076-5991221
 
** נכתב בשיתוף אילנה רובין פיזיותרפיסטית תואר ראשון BPT אוניברסיטת תל אביב. נסיון של מעל 30 שנה בתחום השיקום הכללי, לאחר מחלות ממושכות וחולשה. לאילנה ניסיון רב והתמחות מיוחדת בשיקום נוירולוגי שכולל שבץ מוחי, פגיעות ראש, פרקינסון, טרשת נפוצה,וכן בשיקום אורתופדי לאחר שברים בגפיים, ניתוחים של החלפות מפרקים, ניתוחי גב ועוד.
צלצלו 8363* או מלאו את הפרטים:
* שם:
* דוא"ל:
טלפון:
עיר/ישוב
נושא הפניה:
נא לפרט את הפניה
מאשר קבלת דיוור